DANKASIRÁLY

Larus ridibundus
dunai halászmadár, nagy halászmadár, vízi galamb, hógalamb
Dankasirály
 

Leírása

Közel varjú nagyságú. Csőre nem erős, hegye lekonyuló. Feje szép sötétbarna és ez a szín a torkon jobban terjed lefelé. Fehér-szemők. Nyaka, dolmánya szép hamvasszürke; a torok, begy és a hasfél tiszta fehér. A szárny evezői sötétek fehérrel, a fiókszárny világos hamvas. A csőr és a lábak kárminpirosak, ilyen a szeme csillaga és szegése is. A lábakon úszóhártya. Télen a fej megfehéredik és a csőr és lábak eleven színe is megváltozik hússzínre, majd barnásra. Fészke, mint seregmadáré, nagy falvakat, telepet alkot; akad telep a Velencei tavon, mely 3-4000 fészekre van becsülve; tördelt nádra, zsombék tetejében nem sok mesterséggel kupacot teremt a madár, azt behorpasztja, kitapossa, száraz nádlevéllel és a gyékényével megalmozza és kész a fészek, néha egymással összeérve építve. Fészekalja két-három, ritkán négy tojás, többnyire agyagsárgás, írásos vagy rendes sötét foltozással.

Életmódja

A dankasirály vándormadár ugyan, de egy része azért kihúzza nálunk a telet úgy, hogy elhagyja kedves, befagyott tavait, és a folyók nyílt helyeinek feljárásával tengeti tavaszig az életét. Magyar földön teljesen a gazdasághoz simult és alkalmazkodott, és ott, ahol seregei a tóságban tanyát ütöttek, nincs a dankasirálynál buzgóbb követője az eke vasának és nincs jobb, kitartóbb tisztítója az ugarnak, kaszálónak és a rétség kasza alá fogható részének. Folyton szedi a bogárságot, a kukacot és mindazt, amit a gazdaságra károsnak kell tartanunk. Fiait is ezekkel ápolja föl, azért ott, ahol telepei állanak, a mezőgazdaság rovarkárról nem is panaszkodhatik. De nemcsak az eke nyomán tisztogat, hanem amikor a búza, a rozs kalásza már érőben van és a vetés a szellőtől hullámzik, a dankasirály úgy járja a hullámzó táblákat, mint a rónavizet, csakhogy hal helyett a vetés színéről a kalászt rontó gabonaszipoly-bogarat szedegeti.
Csak őszkor kezdi a tó színét is méregetni, s ekkor belevág a silány halba is. Bessenyey György a természet leírásában feljegyezte magyaros nevét, amelyet íme, átadtam a magyar népnek is.
(Herman Ottó: A madarak hasznáról és káráról.)


Vissza az állatvilághoz | Lap eleje