MEZEI CICKÁNY

Crociduru leucodon
Mezei cickány

Küllemi leírás

A testhossz 65-90 mm, a farkhossz 30-39 mm, a testtömeg 5-12 g. A feltűnően fejlett fülkagylót a bunda nem rejti el. A farok rövidebb szőrszálai között szétszórva megnyúlt pillaszőrök találhatók. A bunda színezete a hátoldalon barna, a haloldalon pedig világosszürke. A has és a hátoldal színezete élesen elválik egymástól. A nyári és a téti bunda színezete alig különbözik egymástól.

Összetéveszthető fajok

A Crocidura nemzetség a nagy fülkagyló és a farok szálkás szőrszálai alapján könnyen elkülöníthető a többi cickányfélétől, a két hazai faj pedig a méretadatok és a színezetbeli különbségek alapján választható el egymástól.

Elterjedés

Az area legnyugatibb pontja a Bretagne vidékén található, a faj Közép és Dél-Európa nagy részén előfordul. Elterjedésének keli határa vitatott, mert az ázsiai populációkat számos kutató külön fajokként (pl. Crocidura persica, Crocidura sibirica) tárgyalja. Magyarországon az Alföldön, és különöse a Tiszántúlon gyakori, a Dunántúli részek pedig jóval ritkább. Legkorábbi leletei 150-200 ezer évesek, a Kárpát-medence faunájában jelenléte mintegy 10 ezer éve folyamatos.

Élőhely

Cserjésekben, kertekben és legelőkön egyaránt előfordul, hideg időszakban behúzódik a pincékbe és istállókba is. Búvóhelyül más kisemlősök elhagyott járatait használja, ritkábban maga is ás rövidebb járatokat. Olykor az aljnövényzetben készít fészket, amelynek falát kívükől sárdarabkákkal tapasztja be.

Életmód

A giliszták, csigák és pókok mellett sok kemény kitinpáncéllal rendelkező rovart fogyaszt. Más cickányokhoz hasonlóan rátámad a kisebb gerincesekre (békákra, gyíkokra, fiatal rágcsálókra) is. A Sorex-fajokkal összehasonlítva a Crocidura-fajok rágóapparátusa megrövidült, az őrlőfogak viszont megnagyobbodtak mindez a nagyobb és keményebb bogarak gyors feldarabolását könnyíti meg. A Crocidura-fajok időnként kiöklendezik az elfogyasztott táplálékot, és mielőtt újra lenyelnék, ismételten megrágják. Ez a viselkedésforma vélhetően a nehezebben emészthető rovarok jobb hasznosítását teszi lehetővé.

Szaporodás

A párzási időszak nincs szorosan évszakhoz kötve. A vemhességi idő 4 hét, tehát 1 héttel hosszabb, mint a Sorex-nemzetség képviselőinél. A Sorex-fajokhoz hasonlóan a nőstényeknek 3 pár emlőbimbója van. Egy fészekalj 6-8 cickányfiókából áll. Az újszülöttek csupaszok és vakok. Szemük csak a 13. napon nyílik ki, testüket pedig csak a 16. napon fedi be teljesen a kifejlődő szőrzet. Veszély esetén a nőstény kétféle módon igyekszik apróságait biztonságosabb helyre menekíteni. A magatehetetlen, egygrammos újszülötteket eleinte a "hagyományosabb" emlősszokásnak megfelelői fogai közé véve költözteti. A felcseperedett utódokkal egészen szokatlan módon keres új szállást: ilyenkor az egyik cickányfi fogaival a mama farktövébe kapaszkodik, a következő testvér az első farkát veszi célba, (és így tovább az utolsóig), ezért a mamának ilyenkor már csak a fészekaljból kialakuló "cickánykaravánt" kell a menedékhez irányítani. Ivarérettségüket 3-4 hónapos korukban érik el, tehát alkalmasint akár már első életévükben is készek a szaporodásra. A cickányöltőnyi idő alatt iparkodniuk is kell, hiszen a hároméves kort még a fogságban tartott példányok sem érik meg.

Aktivitás

Kisebb-nagyobb pihenők közbeiktatásával az éber cickány egész nap tevékenykedik. Téli álmot nem alszik.
Védelem: Magyarországon 1901 óta védőt, eszmei értéke 2000 Ft.

Vissza az állatvilághoz | Lap eleje